W Katowicach powstaje trasa rowerowa nr.103, która nazwana będze imieniem Ryszarda Mielnika.
Trasa prowadzi z Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku przez osiedla Tysiąc lecia i Witosa do lasu Kohłowickiego gdzie połączy się z trasą nr. 122.
Ryszard Mielnik był zasłużonym działaczem PTTK, szczególnie na niwie kolarskiej. Był odznaczony wieloma wyróżnieniami a od1989r.otrzymałtakże tytuł Członka Honorowego PTTK.
Ryszard Mielnik urodził się 16 maj 1924r.we Lwowie. Mieszkał w Tarnowie,a po wojnie w Gdyni, Gliwicach i Katowicach. Pracując zawodowo, ukończył w1965. Politechnike Śląską, a w 1974r. uzyskał tytuł magistra inżyniera mechanika.
W czasie II wojny światowej członek rucchu oporu w Szarych Szeregach. Pracował: w Stoczi im. Komuny Paryskiej,Biurze Projektów Przemysłu Chemicznego w Gliwicach, Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, biurze Projektów "Koksoprojekt" w Zabrzu, biurze Studiów i Typizacji Przemysłu Węglowego w Katowicach, Śląskich Zakładach Sprzętu Elektrotechnicznego "Elpor" w Mysłowicach,
Ośrodku Badawczo-Rozwojowym MaszynElektrycznych"Komel"w Katowicach, Zakładzie "Foto-Pam" PTTK w Bytomiu, na różnych stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich.
Do PTTK wstąpił w 1953r. Był kierownikiem sekcji turystyki kolarskiej w Kole PTTK nr.2 "Biprochem"i członkiem Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTKw Gliwicach.
W 1954r.uzyskał uprawnienia przodownika turysty kolarskiej- leg.nr.122. W 1955r założył Oddziałową Komisję Turystyki Kolarskiej w Kędzierzynie, zostaje jej przewodniczącym.
Zoatał członkiem Okręgowej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Opolu. W 1960r.założył Zabrzański Turystyczny Klub Kolarski będonc jego prezesem do1962r.
W 1975r. założył Osiedlowy Klub Kolarski przy SM"Górnik"na Osiedlu 1000-lecia w Katowicach.Od 1959r. członek Okręgowej,a puźniej Wojewódzkiej Komisji Turystyki KOlarskiej PTTK w Katowicach, pełniąc funkcje wiceprzewodniczącego,
a od1962 do 1990 funkcjie przewodniczącego.W latach 1991-96 członek Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach.Od 1960r. do śmierci neprzerwanie członek Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK pełniąc przez 5 kadęcji funkcję wiceprzewodniczącego.
Wchodził także w skład Zarządu Głównego PTTK oraz Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Katowicach. Byłdziekanem Kręgu Seniorów (członków honorowych PTTK). W kole Przewodników Oddziału PTTK Huty Baildon pełnił funkcje wiceprezesa.
Był organizatorem wielu imprez kolarskich, w tym Międzynarodowego Rajdu Kolarskiego AIT w Rogoźniku, którego był komandorem.
Miał duże zasługi w szkoleniu przodowników turystyki kolarskiej,a także w działalości organizacyjnej. Był autoremwielu opracowań oraz współautorem Vademekum Turysty Kolarza. Oprócz uprawnień przodownika turystyki kolarskiej miałuprawnienia instruktora krajoznastwa i przewodnika (beskidzkiego,terenowo-nizinego,jurajskiego ipo Ojcowskim Parku Narodowym).
Oprócz działal ności w PTTK aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego oraz w Komisji Histori i Obrony Zabytków Hutnictwa przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów Przemysłu Hutniczego.
Był założycielem Działu Histori Hutnictwa w Muzeum Histori Miasta Katowic. Za działalność społeczną, nie tylko w PTTK, otrzymał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi.Złotą Odznakę Zasłużonyego Działacza Turystyki, Złotą HonorowąOdznakę PTTK,
Katowicką Odznakę Honorową PTTK, Srebrną i ZłotąOdznakę Honorową NOT, Srebrną i Złotą Odznakę "ZA Opiekę nad Zabytkami",Krzyż zasługi dla ZHP,Medal "Za zasługi dla Obronności Kraju","Krzyż Partyzancki".
W 1989r. Walny Zjazd PTTK nadał mu najwyższe wyrużnienie - tytuł Członka Honorowego PTTK. Był także honorowym praewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Turystyki Kolarskej PTTK w Katowicach
oraz członkiem honorowym wielu klubów kolarskich PTTK.
Zmarł 17 września 2000r. w Rumii k. Gdyni. Pochowano go w Katowicach na cmentarzu przy ul. Brackiej. W tym roku przypada 10 rocznica jego śmiwrci, którą dawni koledzy z PTTK uczcili organizując kilka imprez.
W dniu 28 sierpnia br. odbył się Kolarski Rajd im. Ryszarda Mielnika z metą w Lasach Borowskich - niedaleko Borowerj Wsi. Wśród wielu organizatorów tego Rajdu należy wymienić; Regionalną Radę Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego,Kluby Kolarskie; "Amator" z Zabrza, "Catena" z Bytomia,"Hugo"Z Rudy Śląskiej,im.Wł.Huzy z Gliwic,"Swobodni" Z Siemianowic Śląskich oraz "Wagabunda"i " Wagant" z Katowic.
Gościem honorowym Rajdu była żona śp.Ryszrda Mielnika pani Krystyna.Pomimo ulewnego deszczu na metę Rajdu przybyło Przeszło 50 rowerzystów, byli nawet koledzy z Cieszyna! Rajd odbywał się na wielu trasach, bowiem z wielu Klubów przybyli nań uczestnicy. Na mecie Rajdu odbyło się kilka konkursów sprawnościowych oraz konkrs krajoznawczy. Wszyscy przybyli otrzymali plakietki rajdowe, obejrzeli także wystawę fotograficzną
poświęconą kol Ryszardowi. Kolejną okazją do spotkania była msza św. zamówiona przez Rodzinę w kościele św.Apostołów Jana i Pawła w Katowicach -Dębie.Najpierw udano się na cmentarz gdzie złożono na mogile kol.Ryszarda kwiaty i zapalono znicze.
Potem uczestniczono we mszy świętej, a po niej wszyscy zgromadzeni udali się do salki parafialnej gdzie odbył sięwieczór wspomnień Zmarłym.
Uczestnikiem tego spotkaniabyła także Rodzina państwa Mielnk. Usłyszanowiele ciepłych słów o Ryszardzie, wiele zabawnych histori z Jego udziałem.
Przybyło przeszło 40 osób z różnych klubów a organizatorem tego spotkania byłKTK"Wagant",do którego kol.Ryszard należał ostatnio.
Regionalna RadaTurystyki Kolarskiej wydałaopracowanie o Ryszardzie Mielniku i ustanowiła także Turystyczną Odznakę im.Ryszarda Mielnika a warunkiem jej zdobycia jest zwiedzenie 20 miejscowości związanych z Jego życiem i działalnością w PTTK.